Kdo smí řídit
Obecně platí, že za volant osobního automobilu mohou usedat osoby od osmnácti let věku. Ovšem třeba na Aljašce může usednout za volant každý, kdo dosáhl věku čtrnácti let. V Nigeru jsou přísnější, tam lze řídit nejdříve ve třiadvaceti. V Saúdské Arábii byli donedávna velmi přísní na ženy. Ty nesměly za volant usedat vůbec, bez ohledu na věk. Cestovat automobilem mohly jen v doprovodu mužského člena své rodiny. Pokud nebyl nikdo takový k dispozici, musely si nějakého pána najmout. To se ovšem změnilo v červnu 2018, kdy tato nařízení s definitivní platností přestala platit.
Než vyjedeme
V Dánsku čeká na každého řidiče, než usedne za volant, malý rituál – přesvědčení se, zda se pod vozidlem neukrývá dítě. V Rusku trestají jízdu se špinavým vozidlem. A je jedno, zda je znečištěné zvnějšku nebo uvnitř. Posouzení je na policistovi. Někdy však ruští řidiči řeší nelehké dilema – v zimních měsících musí jezdit s čistou registrační značkou, její očištění však je možné jen na domácím pozemku či na mycí lince. V San Francisku nesmí ten, kdo čistí svůj automobil, být jen ve spodním prádle. V Texasu musí být automobily povinně vybaveny stěrači, přední okno však mít nemusí.
Jak se chovat v provozu
Ve většině států se na silnicích jezdí vpravo. Vlevo se musí řidiči držet ve zhruba osmdesátce států. Zhruba dvě třetiny světové populace tak bydlí ve státech s pravostranným provozem. USA zdaleka nejsou z pohledu pravidel silničního provozu jednotné. A najde se zde i celá řada opravdových zvláštností. Tak například v Alabamě je zakázáno řídit se zakrytýma očima. V ostatních částech USA jsou smířlivější, uvedený způsob je „jen“ považován za nebezpečný. V Kalifornii je zakázáno používat silnici jako postel. Rovněž tak je zakázáno vyskakovat z vozidla jedoucího rychlostí vyšší než 65 mil v hodině. V Severní Karolíně platí zákaz průjezdu přes hřbitovy. V západní Virgínii jsou benevolentní, pokud jde o pojídání zvířat sražených vozidlem. V Connectitutu platí zákaz střílení velryb z vozidla. Navíc bude pokutován každý, kdo přechází silnici po rukách. V New Jersey bude potrestán každý, kdo uprostřed ulice zasadí strom. V Nevadě nesmíte na silnici na velbloudu. To ve Washingtonu bude pokutován každý, kdo do provozu vyjede na ošklivém koni. Na Floridě nesmíte upoutat k parkovacím hodinám kozu, slona či aligátora, pokud jste neuhradili parkovací poplatek. V Ontariu je možné jet po dálnici v otevřených saních tažených koňmi. Saně ovšem musejí být opatřeny alespoň dvěma zvonky. V Kansasu je považována jízda s hvízdajícími pneumatikami za chuligánství. Přestupce musí počítat s třicetidenním vězením. Turisticky vyhledávané americké státy Nevada, Havaj, Aljaška a Kalifornie trestají příliš pomalou jízdu. V Jižní Karolíně pro změnu postihují skladování odpadků v automobilech. Na Floridě nemají nic proti jízdě na skateboardu. Jezdec však musí mít speciální licenci.
Ostatně i v Evropské unii a okolí můžeme narazit na kuriozity. Ve Velké Británii výslovně přikazují řídit motorového vozidlo z předního sedadla. V Německu smějí na dálnici zastavit jen vozidla policejní, hasičská či sanitní. Ostatním je to přísně zakázáno. A to platí i pro nouzové stání z důvodu „vyschlé“ nádrže. I to je pokutováno jako důsledek nedbalosti řidiče, který navíc může ohrozit nejen jeho, ale i ostatní účastníky silničního provozu. Rakouští policisté se mohou v zónách s rychlostí omezenou na max. 30 km/h spolehnout při posuzování rychlosti projíždějícího vozidla jen na svůj úsudek. Pozor na chodce ve Švýcarsku. Kdykoliv smějí vstoupit do vozovky a na řidiči je, aby je neohrozil. V Makedonii nesmí sedět na přední sedačce nikdo, kdo je viditelně pod vlivem alkoholu, tedy ani jako spolujezdec. A co teprve v ostatních částech světa. V Gruzii platí výslovný zákaz projíždět přes dětská hřiště. Rovněž tak je zakázáno plivat z osobního auta či autobusu. Zákaz však neplatí pro řidiče náklaďáků. Rovněž tak nesmějí být v Gruzii pokutováni poslanci v období, kdy zasedá parlament. V Thajsku nesmí nikdo řídit automobil, autobus a dokonce ani tuk-tuk oblečený „nahoře bez“. V Japonsku může každý dospělý požívat ve vozidle alkohol, ovšem jen do okamžiku, kdy začne jevit známky podnapilosti. Pak už by mohl mít co do činění s místními strážci zákona. Navíc zde každý, kdo usedne do vozidla řízeného opilým řidičem, bude potrestán stejně přísně jako ovíněný motorista. V Číně řidičům zakazují zastavit, pokud se v jejich jízdní dráze nachází chodec. Navíc lze v této zemi za volant usednout jen s řidičákem tam získaným. V blízkosti Mekky je úsek dálnice, kam je povolen vjezd jen muslimům. Ostatní musejí zvolit náhradní trasu. Japonsko, telekomunikační supervelmoc. A přece zde nesmějí řidiči při řízení používat žádná hovorová zařízení. Ani hands-free sady. Ve Spojených arabských emirátech mají velbloudi vždy přednost.
Co všechno se (ne)smí dělat v automobilu
V Kalifornii platí pro ženy zákaz řídit automobil v župánku. Ve státě Kentucky smějí ženy řídit oblečené jen v plavkách. Ovšem jen za předpokladu, že u sebe mají střelnou zbraň na sebeobranu. Druhým respektovaným řešením je, že je doprovázejí dva policisté. To Němci smějí řídit svá vozidla úplně nazí, beze zbraně a policejního doprovodu. Kabina automobilu je totiž považována za privátní prostor. Ovšem pozor! Řidiči musejí mít alespoň nazuté boty. V opačném případě pojišťovna neuhradí škodu vzniklou z důvodu dopravní nehody. V New Yorku trestají každého, kdo se bude svlékat ve vozidle. Na Kypru začali v poslední době přísně trestat řidiče, kteří jedí a pijí, zatímco řídí. Pozor, týká se i pití obyčejné čisté vody. A také jsou trestáni šoféři, kteří při jízdě bezdůvodně sundají ruku z volantu. Dané opatření má přimět řidiče, aby se plně věnovali jízdě, což by mělo zvýšit úroveň bezpečnosti na tamějších silnicích.
Cestujeme se zvířaty
Na Aljašce je zakázáno převážet psy uvázané na střeše vozidla. Rovněž tak je trestáno, pokud se na ulici oddávají sexuálním hrátkám losi. V Montaně nesmějí být v kabině kamionu přepravovány ovce. Zákaz ovšem neplatí, pokud je k dispozici vhodný doprovod. V Minnesotě můžete svézt gorilu. Ta ovšem musí vždy sedět na předním sedadle. V Itálii je dobré pamatovat na upoutání pejska bezpečnostními pásy.
Nic lidského nám není cizí…
Řidiči ve Velké Británii mohou v případě potřeby vykonat svou potřebu. Močit ovšem musí mimo vozovku, u zadního kola, při tom se musejí opírat pravou rukou o vozidlo. V Idahu musí policejní hlídka před tím, než někomu přeruší romantické hrátky probíhající v jeho vozidle, použít alespoň po dobu tří minut sirénu či po uvedenou dobu blikat majáky.
Bližší informace podají:
Roman Budský
Platforma VIZE 0
tel.: 776 195 576
e-mail: budsky.roman@volny.cz
Libor Budina
Autoklub České republiky
tel.: 727 901 494
e-mail: budina@autoklub.cz