Středoevropskou rally 2024 pojede pět českých posádek

Pět českých posádek se postaví na start druhého ročníku Středoevropské rally. Do jejího startu zbývá necelý měsíc a jasná je už také startovní listina. Závod v České republice, Rakousku a Německu může stejně jako před rokem korunovat mistra světa. Z titulu se tehdy radoval fenomenální Fin Kalle Rovanperä, v letošní sezóně má k němu nejblíže Belgičan Thierry Neuville z továrního týmu Hyundai.

S druhým továrním Hyundaiem I20 N Rally1 Hybrid pojede Ott Tänak, třetí bude pilotovat zkušený Andreas Mikkelsen. Tovární tým Toyoty nasadil Sébastiena Ogiera a Elfyna Evanse, které doplní Takamoto Katsuta a Sami Pajari. Za M-Sport Ford pojede Adrien Formaux a Grégoire Munster a Jourdan Serderidis.

S českou vlaječkou za svými jmény odstartuje do druhého ročníku Středoevropské rally pět posádek. V kategorii WRC2 dvojice Filip Mareš a Radovan Bucha s Toyotou Yaris GR, Věroslav Cvrček s Petrem Těšínským (Fabia RS Rally2) a Petr Nešetřil s Jiřím Černochem a jejich novou Fabií RS Rally2. O titul vicemistra světa bude v kategorii WRC3 bojovat Jan Černý a Ondřej Krajča a vítězové série ERC Fiesta Rally3 Trophy Filip Kohn s anglickým navigátorem Tomem Woodburnem.

Středoevropská rally odstartuje ve čtvrtek 17. října ceremoniálním startem na Hradčanském náměstí, potom se jede speciální divácká zkouška Powertica Arena Velká Chuchle a následně RZ v Klatovech, v pátek pak bude na programu šest měřených úseků na české straně Šumavy. Během soboty a neděle předposlední díl MS pokračuje deseti rychlostními zkouškami v Rakousku a Německu, cíl je v neděli v Pasově.

Filip Mareš: „Pro nás je to nejen velká premiéra, ale také splnění snu. Nejen to, že se u nás světová soutěž jede, ale že na ní můžeme startovat i my. Těším se na domácí publikum, jet světovou rally v České republice je opravdu velmi speciální záležitost. Na druhou stranu také velký závazek k fanouškům a našim partnerům, kterým za tuto příležitost mnohokrát děkuji. Věřím, že se nám bude dařit, a kromě dobrého výsledku si ze Středoevropské rally přivezeme také další nezapomenutelný zážitek.“

Věroslav Cvrček: „Start na mistrovství světa byl vždycky můj sen, a že pojedeme světovou rally doma v České republice, to je pro nás velká pocta. Ve skrytu duše jsem si to přál a doufal, že se mi to někdy podaří, ale původně to vůbec nebylo v plánu. Díky obrovské podpoře mé rodiny, celého týmu, kamarádů a našich skvělých partnerů si splníme velký sen. Konečné rozhodnutí ale padlo pouhé čtyři dny před uzávěrkou, takže nyní probíhají horečné přípravy.“

Petr Nešetřil: „Před rokem nás atmosféra Středoevropské rally naprosto uchvátila. Už jen startovní rampa v obležení diváků před kulisami Pražského Hradu byla neuvěřitelným zážitkem. Ale byla to také nesmírně náročná rally, obzvlášť s autem, jako je Porsche 911. Do cíle nás hnala neuvěřitelná divácká atmosféra nejen u nás, ale také v Německu a Rakousku. Devětsetjedenáctce skončila homologace, takže jsme letos přesedlali na Fabii RS Rally2. Pro mě to znamená úplně odlišný styl jízdy, ale moc se těším.“

Jan Černý: „Je to něco neskutečného, před rokem jsem na Středoevropské rally startovat nemohl, měli jsme v tom samém termínu jiné závody. Ale když jsem viděl v televizi atmosféru u Hradu a v Chuchli, měl jsem z toho husí kůži. Popravdě jsem nevěřil, že se u nás světová soutěž pojede a jsem nadšený, že se to Autoklubu povedlo. Je to splněný sen mnoha fanoušků a také můj, protože letošní ročník si nenecháme ujít. Čeká nás závěrečný závod ve WRC3, stále máme šanci bojovat o titul vicemistra, takže musíme zajet dobrý výsledek a tomu podřizujeme vše.“

Filip Kohn: „V letošní sezóně jsme zatím odjeli v rámci mistrovství světa v kategorii WRC3 švédskou a chorvatskou rally, Central European Rally bude tedy naším třetím světovým startem. V průběhu sezóny se měnil formát kategorie WRC3, čemuž jsme museli přizpůsobit naše plány a přihlásili se do pohárové série ERC Fiesta Rally3 Trophy, kterou vypsal přímo M-Sport. Tento pětidílný seriál jsme vyhráli a jako cenu od M-Sport Poland máme možnost startovat právě na Central European Rally.“

Web: www.centraleuropeanrally.eu

Předprodej vstupenek: www.centraleuropeanrally.eu/tickets

Pořádající kluby: Autoklub ČR, ADAC, ÖAMTC

Hlavní partneři: Powertica, Národní sportovní agentura