Václav Kovář: Na motokrosu národů je vysoká úroveň fair-play

Projekt Autoklubu České republiky Fair-play motorsport, který se věnuje osvětě v oblasti fair-play v dětských a juniorských kategoriích kontaktních disciplín, absolvuje v letošním roce svou osmou sezónu. V rámci projektu bylo každoročně vydáno několik rozhovorů se známými jezdci automobilového i motocyklového sportu na téma fair-play a nejinak tomu je i v roce 2024. Tentokrát jsme vyzpovídali Václava Kováře, který byl v loňském roce součástí úspěšného českého reprezentačního týmu na prestižním Motokrosu národů a dařilo se mu i v letošním roce na MXGP Loket, kde získal bronz v rámci mistrovství Evropy EMX2T.

Václave, kdy jsi začínal s motoristickým sportem a kdo Tě k němu přivedl?
Asi jako u většiny jezdců mě k motokrosu přivedl můj táta.

Vedl Tě někdo v začátcích k fair-play?
Hodně jsem četl Rychlé šípy, to mě nejspíše ovlivnilo.

Co pro Tebe vlastně znamená fair-play?
Slušné chování vůči ostatním.

Změnilo se u tebe vnímání fair-play od doby tvých úplných začátků?
Podle mě se nezměnilo nic, jsou parchanti a jsou normální jezdci.

V loňském roce si byl součástí úspěšného českého týmu při Motokrosu národů, jaká je tam úroveň fair-play?
Na motokrosu národů je vysoká úroveň fair-play. Myslím si, že je to ovlivněné tím, že tam člověk nejedná jen za sebe, ale za tým a svou zemi.

V červenci si zaznamenal skvělý výsledek v podobně bronzu v rámci mistrovství Evropy EMX2T, liší se tam úroveň fair-play mezi jezdci a týmy proti motokrosu národů?
Vzhledem k tomu, že závod EMX2T je jednorázový a člověk tam závodí jen za sebe, jezdci se tam snáze uchýlí k něčemu, co je třeba na hraně.

Utkvěl Ti v paměti za dobu Tvého závodění nějaký fair-play čin?
Neutkvěl.

Jaká je podle Tebe nejčastější příčina toho, že lidé v motorsportu jednají v rozporu se zásadami fair-play?
Asi je to hodně dané povahou.

Je nějaký jezdec tvým vzorem pro jeho fair-play chování?
Myslím že poslední “skauti”, kteří závodili tvrdě a maximálně fair-play byli Ricky Carmichael a James Stewart.

Měl bys na závěr nějaký vzkaz všem mladým závodníkům a jejich rodičům ohledně fair-play?
Mohl bych odpovědět protiotázkou? Měli byste radost z vítězství získaného nečestným způsobem?

Foto: FB Václav Kovář