Výstava v Autoklubu: Děti pro Lidice na téma cestování

Ve čtvrtek 30. ledna 2020 byla za přítomnosti ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka v klubovém domě Autoklubu ČR zahájena vernisáží výstava Děti pro Lidice na téma cestování. Pramení z Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice, které se účastní pravidelně děti od 4 do 16 let z celého světa. Výstava je koncipována z roku 2017, kdy byl tento 45. ročník zasvěcen právě cestování. Tohoto vděčného konceptu, který symbolicky propojuje celý svět, se zúčastnilo téměř 26 000 dětí z 83 zemí.

Výstava Děti pro Lidice na téma cestování v klubovém domě je dalším krokem spolupráce mezi Památníkem Lidice a Autoklubem ČR, která byla navázána před loňským ročníkem veteránské jízdy Lidický okruh. „Historie Autoklubu sahá do roku 1904, máme opravdu bohatou historii a tradici. Za to více než století jsme se stali pevnou součástí naší občanské společnosti,“ uvedl Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR. „Nás velmi těší, že tento tradiční spolek využil příležitosti a navrhl zrealizování a exhibici děl z Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice. Dětmi vytvořená auta, motorky, lodě nebo stroje času do těchto krásných prostor prostě patří, přičemž je pozoruhodné reflektovat, jak každý takový kousek prokazuje svoji jedinečnost a při tom všem je tolik charakteristický původem země, ze které přichází,“ řekl Roman Škoda, produkční Památníku Lidice.

Vzácnou návštěvou vernisáže byl ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček. „Potěšilo mě pozvání na zahájení této výstavy v úžasných prostorách klubového domu. Cestování a objevování světa očima dětí z celého světa stojí za to vidět. Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice má mimořádný mezinárodní věhlas, účastní se jí každoročně děti z více než sedmi desítek států,“ připomněl Tomáš Petříček. Za mimořádnou péči, kterou pracovníci věnují rozvoji a propagaci výstavy, obdržel Památník Lidice v loňském roce Cenu Gratias agit, kterou ministr zahraničních věcí uděluje za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

Jsme moc rádi, že jsme tady pana ministra mohli přivítat. Stojí určitě za připomenutí, že u otevření tohoto klubového domu v roce 1929 zastupoval prezidenta Masaryka, prvního patrona Autoklubu, tehdejší ministr zahraničí Beneš,“ vzpomenul Jan Šťovíček.

Vernisáže se zúčastnil Tomáš Vaňourek, jeden z cestovatelů expedice Z101, která vyrazí po stopách Hanzelky a Zikmunda do Afriky a Ameriky. Partnerem jejich cesty je Autoklub ČR, odjezd bude stejně jako u Hanzelky se Zikmundem od klubového domu v Opletalově ulici a dokonce ve stejný den, ale o 73 roků později. Mladí cestovatelé navážou na výpravu Zikmund100 do Asie, která se uskutečnila předloni na počest stých narozenin legendárního Miroslava Zikmunda. Svoji příští cestu připravují i ve spolupráci s ministerstvem zahraničních věcí ČR a našimi konzuláty v zahraničí.

Na vernisáž pozvala místostarostka a radní pro školství MČ Praha 1 Eva Špačková žáky ze Základní školy Vodičkova, která je školou s rozšířenou výtvarnou a estetickou výchovou a mezinárodní výtvarné soutěže v Lidicích se pravidelně a úspěšně zúčastňuje, jak uvedla ředitelka školy Dagmar Zelená. Na úvod vernisáže zazpívala tři písně Eva Veselková, doprovázená klavíristou Michalem Hanzalem. Spokojená s jejich vystoupením byla i hudební pedagožka Martina Bauerová.

Vzácným hostem vernisáže byla paní Olga Knoblochová, čestná občanka Prahy 1 a dlouholetá životní partnerka cestovatele Jiřího Hanzelky.

Výstava v salonku Grand Prix v přízemí klubového domu Autoklubu ČR – Opletalova 29 (naproti pražskému hlavnímu nádraží) – bude veřejnosti otevřena do konce února, a to každý všední den od 9.00 do 18.00 hodin, o víkendech a ve svátcích pak od 10.00 do 20.00 hodin, vstup je zdarma.

Zleva kurátorka Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Stanislava Doleželová, Olga Knoblochová, Eva Špačková, Tomáš Petříček a Jan Šťovíček. 

Sdílet