Federation Internationale de l'Automobile Fédération Internationale de Motocyclisme European Motorcycle Union Fédération Internationale des Véhicules Anciens Český olympijský výbor
AutoklubMotorsportZájmová činnostOstatní

Komise minikár

Závody minikár jsou malým "motoristickým sportem", určeným především pro děti. O motorismu je nutno však hovořit pouze v uvozovkách, neboť minikáry žádný vlastní pohon nemají.

Jsou to jednomístná, dvoustopá, čtyřkolová vozidla, pohybující se pouze silou gravitace, určená pro jízdu z kopce, na uzavřené silnici, či jiné vhodné dráze. Minikára nesmí být používána v běžném provozu. Při závodech nestačí však pouze sjet kopec. Na trati jsou rozestaveny slalomové úseky a každé sražení bójky je trestáno dvěmi trestnými vteřinami případně diskvalifikací při špatném průjezdu slalomu.

Tato slalomová disciplína je prozatím specialitou České a Slovenské republiky, v ostatních zemích Evropy se jezdí pouze sjezdy.

Závody se konají od dubna do října a jsou vyhlašovány jednak jako volné závody, dále oblastní přebory, krajská střediska minikár kromě toho organizují různé "poháry", jako oblastní, případně krajský pohár. V sezoně se jede soubor vrcholových závodů mezi něž patří - Středoevropský pohár, Pohár prezidenta AČR, Pohár vítězů pohárů, Mezinárodní šestidenní a vyvrcholením sportovní sezóny je čtyřkolové Mistrovství České republiky.

Slalomové minikáry jsou rozčleněny do šesti věkových kategorií. V nejnižší kategorii M-1 startují děti ve věku 4-8 let. Další kategorie jsou členěny zhruba po čtyřech letech, takže dospělí jezdci od 21let výše obsazují nejstarší kategorii M-5. I když počet jezdců dlouhodobě klesá, daří se držet tuto sportovní disciplínu na vysoké úrovni, o čemž svědčí i výkony jednotlivých závodníků na vrcholových závodech.

AČR vytvořil k řízení minikárového sportu - disciplíny slalom a k praktickému výkonu této sportovní autority sportovní komisi pod názvem Komise minikár. Autoklub ČR realizuje praktický výkon sportovní autority pro disciplínu slalom prostřednictvím této komise.

Výkoný výbor Komise minikár

Předseda SM AČR Michal Hnátek michal.hnatek@gmail.com