Bezpečnost při rally

Divácká bezpečnost

Soutěžní vozy během rally jezdí vysokou rychlostní a po běžných silnicích. Z toho důvodu se po divácích vyžaduje zodpovědné chování, aby tak sami sebe dostatečně ochránili na trati, která na rozdíl od speciálních okruhů, není vybavena ochrannými bariérami. Diváci rally sledují na své vlastní nebezpečí, ale to neznamená, že nemusejí respektovat bezpečnostní předpisy a opatření! Rally je krásný sport, ale bez odpovídajícího zabezpečení se z nich může v mžiku stát nebezpečný hazard!

Nehody s diváky jsou největší hrozbou, ale každý může přispět toto riziko eliminovat – stačí přemýšlet nad svým chováním, než se vyrazí k rychlostní zkoušce. Nestyďte se pomáhat pořadatelům s neoblomnými jedinci, kteří odmítají respektovat bezpečnostní opatření. Takový indiviuální čin může pomoct rozhýbat celý dav – pokud uděláte pozitivní krok, ostatní se přidají. Autoklub České republiky připravil pro diváka rally nový bezpečnostní leták diváka rally, který shrnuje zásady chování podél rychlostních zkoušek.

Vytvořena stránka rally-safety.com ke zlepšení bezpečnosti na rally

V momentě, kdy byl postaven první automobil, vznikl motorismus. A když se objevilo druhé auto, přišel na svět motorsport. Od té se vývoj v této oblasti posunul raketovým tempem – automobilový průmysl je dnes celosvětově klíčovým odvětvím výroby a celé společnosti, motoristický sport je zase “živou laboratoří”, ve které se v rámci nikdy nekončícího vývoje ověřuje řada nových prvků a technologií. Od roku 1904 je celá tato oblast pod patronací Mezinárodní automobilové federace FIA, která se stala hlavním řídícím orgánem pro motorsport a je rovněž největší motoristickou organizací na světě.

Automobilové rally patří k základním disciplínám motoristického sportu. Přivádějí sportovní prvky do míst, kde je většina automobilů “doma” – na běžné silnice. Rally a soutěže jsou zároveň jedny z nejpopulárnějších oblastí motorsportu. Pravidelně poutají pozornost tisíců fanoušků bez ohledu na to, zda jde o podnik na čistě lokální, národní či mezinárodní úrovni.

Charakter rally, které ve své trase zároveň zahrnují otevřenou krajinu i obydlené oblasti, klade na organizaci nesmírně vysoké nároky. Během let udělala úroveň zabezpečení nebývalý skok kupředu, leč ani to neznamená, že je motorsport 100% bezpečný. Webová stránka www.rally-safety.com si dala za úkol zlepšit všeobecné povědomí a znalosti o problematice bezpečnosti na rally z pohledu různých zúčastněných skupin a eliminovat tak možná rizika na minimum. Protože i ta nejlepší bezpečnostní opatření nebudou fungovat, pokud lidé podél trati rally nebudou mít odpovídající povědomí o funkci zabezpečení nebo o potenciálních rizicích.

Bezpečnostní manuál pro pořadatele

Pro automobilový sport v České republice platí Mezinárodní sportovní řády FIA vč. změn a doplňků publikovaných v Bulletinech FIA, Národní sportovní řády a Standardní propozice vytištěné a publikované na internetové adrese www.autoklub.cz.

Bezpečnostní manuál, revidovaný v roce 2015, pro rally, který naleznete níže, není náhradou výše zmíněných řádů a předpisů. Publikace je návodem, jak uspořádat dobrou rally a je doporučená Svazem rally k dodržování při pořádání rally na všech úrovních s přihlédnutím ke specifickým podmínkám každé jednotlivé soutěže.